Powoli do przodu

09/04/2009 at 10:49 Dodaj komentarz

Ścieżka Rowerowa do Tyńca

Wczoraj jadąc do Kostrza miałem okazję obserwować postępy przy budowie ścieżki rowerowej do Tyńca, o której pisał krakoff.info. Ułożono już krawężniki i wysypano tłuczeń, trwają także prace nad zabezpieczeniem nasypów. Wobec pięknej pogody na nowo powstającym odcinku pojawili się już pierwsi cykliści.

Ścieżka była w tym miejscu bardzo potrzebna, trasa wzdłuż Wisły jest jedną z popularniejszych w Krakowie, zaś droga jest bardzo ruchliwa i niebezpieczna. Liczę jednak również na inwestycje w ciągi łączące sypialnie z centrum miasta. Źle by się stało, gdybyśmy zaczęli postrzegać rower wyłącznie przesz pryzmat rekreacji. Być może rozwój miejskiego systemu wypożyczalni i dotarcie z nim gdziekolwiek poza Śródmieście oraz doprowadzenie ścieżek w rejony dużych osiedli zmieni nasze podejście.

Wypożyczalnia rowerów

Na razie system BikeOne ruszył po zimowej przerwie i chyba ma się dobrze. Poprawiono tragiczną stronę internetową, chociaż dalej trudno dotrzeć np. do mapy rozmieszczenia wypożyczalni. Ceny są porównywalne z biletami na KM, jednak jeśli ktoś mieszka blisko centrum to może sporo zaoszczędzić, bowiem pierwsze 20 minut korzystania z roweru jest darmowe. Przerażaniem napawa mnie natomiast opłata uiszczana w przypadku zniszczenia, bądź kradzieży roweru – 1600zł… potwierdza się stara prawda, że najłatwiej kopnąć leżącego. Co też zresztą skutecznie zniechęca mnie do skorzystania z systemu. Wolę już własne wiekowe dwa kółka.

Remonty torowisk

Z oporami idzie również uzdrawianie krakowskich torowisk. W wakacje wykonane zostaną remonty skrzyżowań Bagatela, Basztowa, Stradom oraz pętli Bronowice. Natomiast już za tydzień, w dniach 16-20.04 przeprowadzona zostanie wymiana szyn pod Filhamonią.

Jedynka dotrze na Salwator przez Bagatelę, trójka i ósemka pojadą przez Dworzec, a szóstka zawróci na pętli ulicznej wokół Stradomia. 24 zostanie obcięte do częstotliwości 20′, w godzinach szczytu w dni powszednie wzmocni ją natomiast linia 74 Kurdwanów – Cmentarz Rakowicki. Rzadziej pojadą także jedynka i ósemka – co 15 minut w szczycie. Linie 12 i 18 zawieszono. Szczegóły  na stronie ZiKiT-u.

*W mapie użyto podkładu OpenStreetMap na licencji CC BY SA 2.0

Reklamy

Entry filed under: komunikacja, kraków, Wiadomości.

Dlaczego nie lubię autobusów z klimatyzacją? Czy warto budować nowe drogi? Transport zrównoważony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Nowości komunikacyjne

Najnowsze wpisy

Feeds

Archiwum wpisów


%d blogerów lubi to: